Situace v Evropě
Situace v Evropě
Evropské kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i zákonodárců. Chovné podmínky na kožešinových farmách jsou z etologického hlediska naprosto nevyhovující. Z tohoto důvodu mnoho evropských států přijalo právní předpisy, které zpřísňují standardy pro chov kožešinových zvířat, nebo přijímají úplné zákazy chovu kožešinových zvířat. Lov do pastí je v EU zakázán!
Zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat platí v následujících zemích: ve Velké Británii (Anglii, Skotsku, Walsu – od r. 2003), v Rakousku (od r. 2005) a v Chorvatsku (od r. 2007 s 10letým přechodným obdobím).
Částečný zákaz chovu některých druhů tzv. kožešinových zvířat platí v Holandsku (od 1. 4. 2008 zákaz chovu lišek a činčil; zákaz chovu norků se bude v Parlamentu projednávat v letošním roce).
Nepřímý zákaz formou legislativních opatření a standardů mají: Bulharsko (v současné době zde nejsou žádné farmy s tzv. kožešinovými zvířaty, od r. 2006 úřady ani nepovolují vznik nových; platí zákaz chovu divokých zvířat uvedených na seznamu BU Biodiversity Act and CITES ); Švýcarsko (od r. 1981 platí pro divoká zvířata přísné standardy chovu, které chov tzv. kožešinových zvířat prakticky znemožňují; v současné době nejsou evidovány žádné liščí nebo norkové farmy); Itálie (od r. 2006 nařízení o obohacených klecích pro norky, od r. 2008 ještě přísnější standardy pro chov norků prakticky znemožňující chov; v současnosti nejsou evidovány žádné liščí farmy); Německo (v r. 2006 nařízení zpřísňující podmínky chovu – do 10 let musí mít zvířata několikanásobně větší klece vybavené podle jejich etologických potřeb, musí mít např. umožněné hrabání, norci musí mít k dispozici vodní nádrž a další speciální vybavení, což prakticky znemožňuje chov).
Omezení chovů zavedly státy: Švédsko (od r. 2001 zpřísněny standardy pro chov lišek, prakticky znemožňující jejich chov; od r. 2000 nezaznamenány žádné chovy lišek); Dánsko (od r. 2007 přísné standardy pro chov lišek, který je nyní ekonomicky nevýhodný, v praktické rovině se proto očekává ukončení chovu lišek); Srbsko (zákaz chovu divokých zvířat ze seznamu CITES v zajetí).
Další legislativa:
Zákaz obchodu s kočičími a psími kožešinami v celé EU, který vstupuje v platnost 31. 12. 2008 (i ve Švýcarsku – zákaz importu).
Zákaz obchodu s tuleními kožešinami (Belgie, Holandsko a některé další země jej zvažují; Evropská komise o něm uvažuje v rámci celé EU).